logo
Çağrı Merkezi;
+90(242) 255 55 97
Bize Yazın;
hello[a]cyberlabisc.com

Siber Araştırma Sınav Soruları

Siber ve Sosyal Araştırma Sınavı (45 dk.- Bitiş 20.00)

* .doc formatında  Word dosyası oluşturup [email protected] adresine gönderiniz.

1- Siber Araştırma, hedef hakkında yasalara uygun şekilde bilgi toplama işlemidir. Bu tanımı açıklayan en geniş ifade aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir?

a- Siber araştırma, kişiler hakkında yasalara uygun bilgiler toplama işlemidir.

b- Siber araştırmada yasalara bazı durumlarda uyulmaması da gerekebilir.

c- Siber araştırmada bilginin kaynağı sadece siber ortam olmak zorundadır.

d- Hukuk kurallarına uygun olacak şekilde kişi ya da kurumlar hakkında bilgi toplanması siber araştırmanın konusu olabilir.

2- Aktif ve pasif bilgi toplama işlemini açıklayınız. Ve örnekler veriniz.

3- ABC LTD. ŞTİ 1997 yılından bu yana ülkemizde ABC markası altında hizmet vermektedir. ABC şirketinin sahibinin bilgilerine ulaşmak için hangi yöntemler kullanılabilir? Yorumlayınız.

4- Aramalara cevap vermeyen ancak sadece kısa mesajlara cevap veren kişiye link göndererek kişinin IP bilgisine ulaşmak istiyorsunuz. Kullandığınız yöntemler neler olurdu? Örnek bir senaryo ile 02422555597 adresine mesaj gönderiniz. "Değerli XYZ, ..."

5- 2015 yılında kapanan ABC isimli bir şirketin 2014 yılı Ağustos - Eylül ayları arasındaki görüntüsüne 2019 yılında iletişim formundaki telefon numarası bilgilerine ulaşmak istemektesiniz. Kullanacağınız yöntemler neler olurdu? Yorumlayınız.

6- Temel Linux komutlarından pwd, man, halt komutunun temel görevleri hakkında bilgi veriniz.

7- Bir web sitesine ait tüm e-posta adreslerini öğrenmek için hangi yöntemler kullanırsınız? Yorumlayınız.

8- Aşağıdakilerden hangisi Siber Araştırma'nın temel disiplinleri olarak kabul edilemez?

A- Bütünlük 

B- Hedefe Uygunluk

C- Gerçeklik

D- Doğruluk 

E- Kullanılabilirlik

9- Siber Mobbing nedir? Yorumlayınız.

10- Algı Yönetimi'nde algıyı belirleyen temel unsurlar neler olabilir ? Yorumlayınız.

11- Marslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi'ni yorumlayınız. Marslow'un düşüncelerini En alt basamaktan başlayarak en üst basamağa doğru ifade ediniz.

12- Etiklik kelimesini yorumlayınız. Siber Araştırmada uyulması gereken etiklik ilkeleri neler olabilir? 5 maddeyle yorumlayınız.

13- Bir sunucuya kurulu olan ve arka planda sürekli çalışan gelişmiş antivirüs yazılımı Aktif Tedbir sağlamaktadır. (Doğru/Yanlış )

14- Bir pastanedesiniz. Pastane görevlisine pastanede Wifi olup olmadığı sorusunu sordunuz. Kişinin 4 saniye içerisinde yüz hatlarının değişip "Maalesef" cümlesini vermesinden kişinin doğru söyleyip söylemediği yorumunu nasıl yaparsınız?

15- Sosyal Araştırma Yöntemleri, farklı teknikleri konu alan bilgi toplama yöntemlerini içerir. Dolaylı Olumsuz Soru Teknigi ile bilgi toplama tekniğini yorumlayınız.

16 - Normlar Hiyerarşisi'ni kısaca yorumlayınız. 

17 - A dolandırıcısı internet üzerinde danışanınızdan para talep etmektedir. Kişinin bulunduğu konum bilgisine hangi yöntemleri kullanarak ulaşabilirsiniz?

18 - "GELDİ" ifadesini Sezar Şifreleme yöntemiyle şifreleyiniz. 

19 - "Sınıfın %60'ı rahatsız hocam. Herkes üşütmüş. " cümlesini yorumlayınız. (Subliminal)

20 - www.xyzayakkabi.com sitesi üzerinden XYZ markasının sahte ayakkabıları satılmaktadır. Bu sitenin oluşturulduğu tarih, alan adı bitiş tarihi, açan kişinin adını nasıl tespit edersiniz?

21- Dmitry aracının kullanımını araştırınız. (Joker)

22- www.abc.com markası ABC alanında faaliyet gösteren bir tekstil şirketidir.  ABC.info adresi alıp yine tekstil alanında faaliyet gösteren, logosu farklı olan şirket sizce hak ihlal etmiş midir? Yorumlayınız. (Joker)